«Підтвердження вічної приязні»

17 травня - 30 травня 2024 Історія відносин між козацькою державою Гетьманщиною і Кримським ханством надзвичайно тривала й складна сторінка історії двох народів, яка знала різні періоди, від найгострішого протистояння до найтісніших союзницьких відносин. Саме про це і розповідає музейна виставка "Підтвердження вічної приязні".

 

 Військо Запорозьке і Кримське ханство. Українці й кримські татари. Чимало складних, суворих і гострих випробувань було в історії двох наших народів – як у національному та державному минулому, так і у взаєминах між ними. Проте за часів, коли обом народам загрожував спільний ворог, коли на кін історії ставилося саме існування їх, – забувалися колишні непорозуміння й суперечності, забувалася релігійна, етнічна, мовна різниця, – український козак пліч-о-пліч із кримським татарином ішли боронити свою волю, своє право на суверенне, вільне від диктату будь-яких завойовників життя. Богдан Хмельницький і Тугай-Бей, Іван Виговський і Мухаммед-Ґірей, Петро Дорошенко і Аділь-Ґірей, Пилип Орлик і Девлет-Ґірей – ось імена, які свідчать про тяглість цієї традиції, про постійне прагнення обох народів зберегти між собою тісні союзницькі відносини. Недарма в одній статей славетної Конституції Пилипа Орлика 1710 року йшлося про «відновлення колишніх побратимських стосунків із Кримською державою, оружної підтримки… і підтвердження вічної приязні».

Саме під такою назвою – «Підтвердження вічної приязні»Музей гетьманства презентує свою нову виставку, приурочену до сумних роковин насильницької депортації сталінським режимом кримськотатарського народу у 1944 році. Проте на виставці ми ознайомимось насамперед із славетними, величними сторінками давніх відносин між українськими козаками й кримськими татарами – тими фактами, що дали підставу тому ж Пилипові Орлику стверджувати про «закони близького сусідства», які «нерозривно в’яжуть і тісно поєднують долю козацького народу з Кримською державою».

На виставці відвідувачі зможуть ознайомитися з найголовнішими прикладами тісних союзницьких відносин між Військом Запорозьким та Кримським ханством, що часто ставали доленосними для обох народів; побачити цікаві речі, що розповідають нам про перебіг цих відносин, – зокрема зразки монет Кримського ханства від початків його існування до XVIII століття, європейські портретні гравюри XVII – XVIII з зображеннями кримських державних та військових діячів, відповідний картографічний матеріал тощо. Нині, коли українці й кримські татари спільно протистоять російській агресії, ця виставка має особливу актуальність. Розбиваючи вщент імперські пропагандистські стереотипи, наведені в експозиції факти незаперечно свідчать про давність і міцність зв’язків українців з Кримом у ті часи, коли Україна мала європейську славу «країни козаків»

Відвідування музею — 30 грн, пільгові категорії — 15 грн, огляд лише виставки — 5 грн.