Євгенія Карацюба 19.05.2020
У 2006 році доля познайомила нас з людиною, яка стала одним із щирих фондоутворювачів Музею. З легкої подачі, колишнього головного зберігача фондів музею Андрієвської Лариси Вікторівни, що на той час працювала вченим секретарем Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, ми отримали адресу пана Миколи Ворона. Він проживав у канадському містечку Калгарі штат Альберта. Познайомившись з історією музею, з нашої переписки, він почав надсилати нам поштові листівки, конверти присвячені: Голові Директорії Української Народної Республіки Симону Петлюрі, гетьманам Івану Мазепі, Петру Конашевичу Сагайдачному, марки Підпільної пошти України та багато інших матеріалів. Серед них ми отримали книги Дмитра Пелиха «Великий гетьман Іван Мазепа» (українською та англійською мовами).
Зацікавила доля цього поважного чоловіка, що очолював Бібліотеку і архів Святого Володимира, завжди переймався долею України і попросили його написати свою біографію. Дізналися, що народився він 10 грудня 1924 року в селі Жолобок на Холмщині (Польща). Навчався у польській школі, а рідної української мови навчив його батько. У 1940 році Микола був вивезений до Німеччини на примусові роботи. Після закінчення Другої світової війни опинився в таборі Ганау (ДіПі), де був обраний до таборової ради. Саме там він організовує першу таборову бібліотеку. А в 1949 році пан Микола з родиною переїздить до Канади про яку мріяв давно. 23 роки працює на «Канадській Тихоокеанській Залізниці», також включається до Православної громади Святого Володимира. У 1958 році громада вирішила відновити приміщення під церквою, де можна було пристосувати місце для шаф. І тут у Миколи Ворона виникає ідея створити невеличку бібліотеку. З часом ця маленька бібліотека стала величезною і налічує понад 20 тисяч книг.
З проголошенням Україною Незалежності багато книг і різних речей почали поштою надходити до України і поповнювати колекції музеїв, архівів та бібліотек. Не враховуючи бандеролей пан Микола надіслав в Україну сотні пакунків з книгами загальною вагою 1500 кілограмів.
10-го грудня 2014 року Миколі Ворону виповнилося 90. Ювілей бібліотекаря став подією для української спільноти міста Калгарі. При святкуванні ювілею п. Ворона і відзначення 57-ої річниці створення однієї з найбільших в Канаді українських бібліотек, її перейменували на честь фундатора.
Через усе своє життя цей шанований чоловік проніс любов до книги і України. Музей пишається дружніми стосунками зі справжнім Українцем.
<Фото. Відзначення 57-річної праці Миколи Ворона над створенням однієї з найбільших в Канаді українських бібліотек та перейменування бібліотеки та архіву на честь Миколи Ворона. Калгарі, Канада. 2014 р. З колекції Миколи Ворона.
Конверт поштовий маркований 350-ліття Гетьмана України Петра Конашевича Сагайдачного. Канада 1972 р. З колекції Миколи Ворона.
Конверт поштовий «Братство к. вояків 1 УД УНА 250-річчя Мазепинства 1709-1959». Нью-Йорк, США, 1959 р. З колекції Миколи Ворона.
Блок пам’яткової серії з нагоди 300-ліття перемоги гетьмана Івана Виговського під Конотопом. Клівленд, США, 1959 р. З колекції Миколи Ворона
Конверт поштовий «в 40-ву річницю смерти 1926-1966 Союз Українських ветеранів в США» маркований з поштовими штемпелями. США, 1966 р. З колекції Миколи Ворона.
Репродукція з фото Голови Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри (1879-1926).
З колекції Миколи Ворона.