З 15 серпня  2018 року і до 27 серпня 2018 року у Музеї гетьманства  працює виставка гравюр «Україна  в очах європейців ХVІІ ст.», присвячена Дню незалежності України. 

 

      15 серпня  2018 року  у Музеї гетьманства  відкрилася  виставка гравюр «Україна  в очах європейців ХVІІ ст», присвячена Дню незалежності України.  На виставці    представлена колекція гравюр з  європейських історичних  хронік та альбомів подарованих Музею гетьманства колекціонером з Німеччини Тіто Герре.

 

 «Тема Польщі, Литви і України, які складали одну  велику європейську державу, знайшла  своє відображення в самих достойних європейських виданнях». 

 

Найбільше  гравюр  представлених на виставці з  німецькомовної  друкованої хроніки   Матеуса Меріанна «Theatrum Europaeum» «Театр Європи», що видавалася у Франкфурті-на-Майні у 1638-1738 рр.  Засновником та видавцем цього 21-томного видання був відомий  гравер  і художник Матеус Меріан.  Народився  21 вересня у 1593 року  в місті Базель, у заможній родині. Мав схильність до художнього ремесла, тому батько допомагає його розвивати. З 1609 року  здобуває основи граверного мистецтва і  навчається  у художника   і гравера Дитриха Майєра. З 1610-1615 роки подорожує Західною Європою і навчається у  видатних граверів. З 1617 року  Меріан оселяється  у місті Оппенгейм, одружується  з донькою Іоганна Теодора  де Брі - Марією  Магдалиною де Брі та   до 1620 року працює  в його художній  майстерні. Після смерті тестя  з  серпня 1623  переїздить  до Франкфурту-на- Майні, і  стає громадянином цього міста. Особливе місце серед  всіх  видань посідають  два  історичні видання: «Хроніка Готтфріда» та  «Театр Європи».  Матеус  Меріан помер 19 червня 1650 року  у місті Бах-Швальбах, видавничу  справу продовжили його сини. На шпальтах «Театр Європи»  висвітлювалися перебіг військово-політичних подій в тогочасній  Європі, і зокрема, на українських землях з 1618 по 1718 роки. Відомості  про українські землі в хроніці концентрувалися навколо ключових фігур, в першу  чергу  гетьманів, іноді  в ролі  центральних  осіб  виступали  козацькі полковники. З цієї хроніки на виставці представлені  гравюри історичних осіб: гетьмана Богдана  Хмельницького (копія відомої гравюри Вільяма  Гондіуса), полковника Михайла Кричевського (копія з малюнку нідерландського художника А. Вестерфельда),  а також Михайла Корибута Вишневецького, Януша Радзивілла, Криштофа Радзивілла, Стефана  Чарнецького. А ще    у колекції є  схематичні військові  плани Полтави (1709) та Ставища (1664).

На виставці представлені гравюри: Фортеця Кодак, план міста Кам’янця-Подільського, Мукачева, Військовий план  битви під Нарвою, гетьмана Данила Апостола.

Прекрасні  гравюри з зображенням  султанів Османської імперії:  Мурата ІІІ, Ібрагіма І.  Представлені королі Речі Посполитої Сигізмунд ІІІ Ваза, Михайло Корибут Вишневецький та Великий  гетьман  Литовський, князь Януш Радзивілл.

Виставка працюватиме до 27 серпня 2018 року.